Inför Gameweek 27 i Allsvenskan Fantasy 2019

Hålla avståndet eller jaga ikapp? Hur man än ligger till i sina ligor och vad man än måste fokusera på är spelschemat viktigt att ha koll på. Därför består omgångens preview av en noggrannare titt på lagens sista fyra matcher. Vilka har egentligen bäst och sämst schema?
DEADLINE
Lördag 5 oktober kl 12.30
Datum | Dag | Tid | Hemmalag | - | Bortalag |
---|---|---|---|---|---|
5/10 | Lör | 13:30 | Sundsvall | vs | Norrköping |
5/10 | Lör | 16:00 | AIK | vs | Örebro SK |
5/10 | Lör | 16:00 | IK Sirius | vs | Helsingborg |
6/10 | Sön | 15:00 | BK Häcken | vs | Östersund |
6/10 | Sön | 15:00 | Djurgården | vs | Hammarby |
6/10 | Sön | 15:00 | Kalmar FF | vs | AFC |
6/10 | Sön | 17:30 | Elfsborg | vs | Falkenberg |
6/10 | Sön | 17:30 | Malmö FF | vs | IFK Göteborg |
Spelschema GW 27 - 30
Dagens fokus ligger på spelschemat. Vi tar ett titt på lagens återstående matcher och försöker hitta spännande alternativ inför avslutningen av Allsvenskan Fantasy.
Matcherna i tabellen nedan har fyllts i med en färg som representerar favoritskapet i matchen. Spannet är 1 till 7, där ju starkare grön färg desto större favorit, och ju starkare röd färg desto större underdog. Grå innebär att matchen på förhand inte har någon klar favorit.
Lag | GW 27 | GW 28 | GW 29 | GW 30 |
---|---|---|---|---|
AIK | ÖSK (h) | FFF (b) | MFF (b) | SUN (h) |
Malmö FF | GÖT (h) | HAM (b) | AIK (h) | ÖSK (b) |
IFK Norrköping | SUN (b) | KFF (h) | BKH (b) | DIF (h) |
Hammarby | DIF (b) | MFF (h) | ÖFK (b) | BKH (h) |
Djurgården | HAM (h) | GÖT (b) | ÖSK (h) | NOR (b) |
BK Häcken | ÖFK (h) | HIF (b) | NOR (h) | HAM (b) |
IF Elfsborg | FFF (h) | ÖSK (b) | GÖT (h) | HIF (b) |
Kalmar FF | AFC (h) | NOR (b) | FFF (h) | IKS (b) |
IFK Göteborg | MFF (b) | DIF (h) | IFE (b) | ÖFK (h) |
Helsingborg | IKS (b) | BKH (h) | SUN (b) | IFE (h) |
IK Sirius | HIF (h) | ÖFK (b) | AFC (b) | KFF (h) |
AFC | KFF (b) | SUN (h) | IKS (h) | FFF (b) |
GIF Sundsvall | NOR (h) | AFC (b) | HIF (h) | AIK (b) |
Falkenberg | IFE (b) | AIK (h) | KFF (b) | AFC (h) |
Östersunds FK | BKH (b) | IKS (h) | HAM (h) | GÖT (b) |
Örebro SK | AIK (b) | IFE (h) | DIF (b) | MFF (h) |
AIK har ett riktigt fint schema, om man bortser från bortamatchen mot Malmö FF i GW 29. Vi räknar i första hand med nollor bakåt, och det är inte helt otänkbart att dom lyckas nolla både Örebro och Falkenberg, och ett GIF Sundsvall som kanske inte har något att spela för i den sista omgången. Framåt? Ja, dom måste ju så klart göra mål också, men vi räknar inte med några målfyrverkerier. Henok Goitom lyckades inte göra mål i någon av dom 7 sista matcherna under förra säsongen när AIK:s situation var snarlik årets, men han blir ändå vårt val om man ska välja en offensiv spelare från AIK. Ägs endast av 3.1% av managers bland topp 1000.
Malmö FF har fortfarande europaspel att ta hänsyn till, men rotationen bör inte bli lika kraftig som tidigare nu under dom resterande omgångarna av Allsvenskan. Att man möter storlag som IFK Göteborg, Hammarby och AIK kan låta tufft, men det är väl just i de här situationerna som dom riktigt stora spelarna kliver fram och levererar, och sådana finns det ju gott om i MFF. En matchvinnartyp som Anders Christiansen kan nog vara fin att få in i laget, om man har råd. Sista matchen borta mot Örebro blir en överkörning, om det fortfarande finns något att spela för.
OBS! Uppdatering Malmö: Anders Christiansen gick ut med en befarad bristning i vaden i Europa League-mötet med FCK. Lär missa matchen mot Göteborg i GW 27. Ut gick även Sören Rieks, men vi avvaktar besked om hur allvarligt det är.
IFK Norrköpings schema kan vid en första anblick se fint ut, men tänk då på att GIF Sundsvall och Kalmar FF har allt att spela för. För att inte tala om sista matchen mot ett Djurgården som med största sannolikhet fortfarande måste ta poäng där för att det ska räcka till guld. Lägg även till att Norrköping har ett helt gäng med startspelare som riskerar avstängningar här under avslutningen. Lauritsen, Larsen, Krogh Gerson, Thorarinsson, Holmberg och Nyman.
IF Elfsborg har inte mycket att spela för, men måste ändå ses med hyfsad segerchans i samtliga matcher. Jesper Karlsson, som faktiskt har varit Fantasyns mest kreativa spelare om man räknar inlägg+nyckelpassningar+skapade klara chanser per 90 min, är så klart ett givet alternativ för en billig slant.
Kalmar FF verkar ha tappat formen i helt fel läge, men tur då att dom faktiskt har tre matcher kvar där segerchanserna är väldigt goda. Norrköping borta blir nog för svårt, men hemma mot AFC, Falkenberg och borta mot Sirius gäller det att prestera. Många väljer Nils Fröling-spåret, men det finns en stor potential i en målfarlig mittback som Viktor Elm. Kliver kaptenen fram nu när det gäller som mest? Ägs endast av 0.7 % (återigen topp 1000), så skulle han lyckas bra är mycket vunnet. Hur stor är chansen på en Elm-kasse framåt samtidigt som laget håller nollan? 17.00 gånger pengarna, eller 5.26 %, enligt ett av dom största spelbolagen. Så ja, det är så klart ett långskott.
Precis som för Kalmar kan vi konstatera att IK Sirius har allt att spela för, och ett schema som ger dom alla möjligheter att klara kontraktet. Just i omgång 27 förra året var det en reslig herre vid namn Philip Haglund som klev fram och gjorde jobbet när han sänkte Brommapojkarna med ett hattrick. Kan han göra något liknande hemma mot Helsingborg nu?
AFC Eskilstuna har haft det tufft under hösten och ligger väldigt pyrt till, men då ska man veta att laget faktiskt bara har kvar att möta lagen precis ovanför sig. Kalmar, Sundsvall, Sirius och Falkenberg i den ordningen. En skadefri Adi Nalic kanske inte är något dumt alternativ, nu när hans ägandeprocent är så lågt som 6.3% bland topp 1000.
I botten av schematabellen hittar vi Falkenberg, Östersund och Örebro. Vi ser ingen anledning att ens överväga spelare från dessa lag från och med nu.
Alright, det var lite om spelschemat det. Nu släpper vi det och går vidare och kikar på lite andra saker som förhoppningsvis kan hjälpa er i jakten på gröna pilar.
Mest ägda spelarna under GW 26 (topp 1000)
Muamer Tankovic - 92.6 %
Sead Haksabanovic - 82.2 %
Aslak Fonn Witry - 73.6 %
Marcus Danielson - 68.6 %
Gustav Jarl - 62.9 %
Rasmus Lauritsen - 61.5 %
Lars Krogh Gerson - 51.5 %
Elliot Käck - 49.2 %
Jake Larsson - 40.1 %
Tommi Vaiho - 37.7 %
Robin Söder - 32.2 %
Nikola Djurdjic - 30.9 %
Christoffer Nyman - 29.8 %
Giorgi Kharaishvili - 29.2 %
Oscar Linnér - 28.1 %
Philip Haglund - 27.9 %
Darijan Bojanic - 27.5 %
Jesper Karlsson - 26.7 %
Arnor Traustason - 25.9 %
Victor Wernersson - 25.3 %
Adam Andersson - 20.0 %
Största favoriterna (odds)
BK Häcken - 1.30
AIK - 1.33
Kalmar FF - 1.50
Malmö FF - 1.53
IFK Norrköping - 1.65
IF Elfsborg - 1.90
Störst chans att hålla nollan (odds)
AIK - 1.83
Kalmar FF - 2.00
BK Häcken - 2.00
Malmö FF - 2.25
IFK Norrköping - 2.50
Minst chans att hålla nollan (odds)
Östersunds FK - 10.00
Örebro SK - 8.00
AFC Eskilstuna - 6.00
GIF Sundsvall - 5.50
Falkenbergs FF - 5.50
Avstängda spelare
Sivert Heltne Nielsen, IF Elfsborg
Rasmus Elm, Kalmar FF
Mest köpta spelarna inför omgången (4 oktober)
1. Jesper Karlsson, IF Elfsborg
2. Vladimir Rodic, Hammarby IF
3. Simon Skrabb, IFK Norrköping
4. Max Svensson, Helsingborgs IF
5. Henok Goitom, AIK
6. Philip Haglund, IK Sirius
7. Sebastian Larsson, AIK
8. Darijan Bojanic, Hammarby IF
Mest sålda spelarna inför omgången (4 oktober)
1. Robin Söder, IFK Göteborg
2. Alexander Kacaniklic, Hammarby IF
3. Muamer Tankovic, Hammarby IF
4. Mohamed Buya Turay, Djurgårdens IF
5. Jake Larsson, Örebro SK
6. Marcus Danielson, Djurgårdens IF
7. Emir Kujovic, Djurgårdens IF
8. Giorgi Kharaishvili, IFK Göteborg
Kaptensval - GW 27
Vem väljer du som kapten i GW 27?
Spelarstatus från Spelarkollen
Skada
Osäkra
Redo
Lycka till, och må Opta vara med er!